Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Jak zrobić szambo na działce rod?

Jak zrobić szambo na działce rod?

Data publikacji 23 lutego, 2024

Prowadzenie działki rekreacyjnej to prawdziwe wyzwanie dla każdego miłośnika zieleni. Jednym z istotnych elementów, bez którego nie obejdzie się żaden właściciel działki, jest zainstalowanie odpowiedniego systemu do gromadzenia ścieków, czyli szamba. Jak go zaprojektować i co warto wiedzieć na ten temat? Spróbujmy rozwikłać to pytanie.

Zobacz także: Co można postawić na działce rolnej?

Jak zaprojektować system szamba na działce?

Projektowanie systemu szamba to przede wszystkim odpowiednie zaplanowanie miejsca, w którym będzie ono zlokalizowane. Dlatego już na etapie wstępnej koncepcji warto zweryfikować, jak wiele miejsca będziemy potrzebować. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości działki oraz liczby osób, które będą z niej korzystały. Zazwyczaj przyjmuje się, że jedna osoba generuje średnio około 150 litrów ścieków dziennie. Ważne jest również, aby szambo było odpowiednio odizolowane, aby nie doprowadzić do zanieczyszczenia gleby.

Wybór odpowiedniego miejsca na szambo

Decydując gdzie umieścić szambo, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, szambo nie powinno znajdować się w pobliżu studni lub innego miejsca czerpania wody. Powinno również znajdować się z dala od budynków mieszkalnych oraz miejsc spożywania posiłków. Równie ważne jest, aby szambo było zlokalizowane na płaskim terenie, aby uniknąć przecieku.

Analiza warunków gruntowych

Przy wyborze miejsca na szambo niezwykle istotna jest analiza warunków gruntowych. Szambo powinno być zlokalizowane w miejscu, gdzie grunt jest na tyle przepuszczalny, aby umożliwić odprowadzenie ewentualnych nadmiarów wody, ale jednocześnie na tyle szczelny, aby nie dopuścić do wsiąkania ścieków. Najlepiej sprawdzi się grunt o średnim stopniu przepuszczalności, na przykład glina lub ił.

Projektowanie i budowa szamba

Projektowanie szamba to przede wszystkim decyzja o jego pojemności oraz wybór odpowiedniego materiału, z którego będzie wykonane. Z reguły większość szamb wykonuje się z betonu, ze względu na jego trwałość, ale coraz częściej spotyka się także szamba z tworzywa sztucznego, które są lżejsze i łatwiejsze w montażu.

Podczas projektowania szamba warto zwrócić uwagę na zawory i systemy odprowadzania ścieków. Wszystkie elementy powinny być szczelne, aby zapobiec wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów. Szambo powinno być również wyposażone w specjalny otwór inspekcyjny, który umożliwia kontrolę stanu zbiornika oraz pompowanie ścieków.

Budowa szamba wymaga przede wszystkim oznaczenia miejsca, gdzie ma być wykonane wykop, a następnie przygotowanie fundamentu. Po ustanowieniu stabilnej podstawy można przystąpić do instalacji zbiornika i systemu odprowadzania ścieków. Na koniec warto zabezpieczyć miejsce szamba odpowiednim ogrodzeniem lub podobnym osłonięciem, aby zapobiec niebezpieczeństwu zagrożenia dla dzieci lub zwierząt.

Oczywiście, każda budowa szamba powinna być poprzedzona konsultacją z profesjonalistą, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze w naszym przypadku. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nasze szambo będzie służyć nam przez wiele lat, nie przysparzając nam dodatkowych problemów.

Redakcja przyjaznyinwestor.pl

Zespół pasjonatów budownictwa i aranżacji wnętrz. Mamy doświadczenie w projektowaniu przestrzeni nie tylko w domu, ale także w ogrodzie, dzięki czemu możemy przekazywać skompresowaną i jakościową wiedzę, dlatego zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?